НЕтуристичний Київ: складаємо маршрут

Отже, ви побували в Лаврі, відвідали Золоті Ворота, Майдан і Хрещатик… Здається, ви бачили все. Чи ні? Може, хитрим втаємниченим киянам відомо про столицю таке, що й вам би кортіло знати: секретні дворики, особливі місця…

Пропонуємо вашій увазі кілька локацій Києва, про які здебільшого знають лише кияни – та й то не всі.

Дворик з воронами

У дворі будинку №9 по вулиці Рейтарській є клітка, де вже близько 16 років живуть трійко чорних воронів. Власне, в різні часи птахів бувало від двох до чотирьох, але основних резидентів троє: Карлуша, Кирил і Корбін.

Воронів доглядають та годують жителі довколишніх будинків.

Чорне птаство полюбляє м’ясо та ковбасу, але не гребує навіть печивом та горішками. Різні версії появи воронів у дворику на рейтарській постиупово стають міськими легендами. Достеменно ж відомо одне: ворони просто чарівні,  дружні до відвідувачів (щоправда Корбін кусається) і вже давно стали неформальним символом “нетуристичного” Києва.

А погостювавши у воронів, можна за якихось п’ять хвилин спуститись на Майдан Незалежності і смачно попоїсти, наприклад, в Останній Барикаді.

Мозаїки в дворі Музею імені Ханенків

У дворі Музею західного та східного мистецтва ім. Ханенків (вул. Терещенківська, 15) стіни музею прикрашені незвичайними мозаїками. Це справді чудовий приклад культурної спадщини радянських часів. Автор мозаїк – колишній директор музею, художник-монументаліст Володимир Овчинников.

Щоранку перед працею він виклдав на стіні мозаїки, що стали справдешнім скарбом для любителів досліджувати київські дворики. Наразі мозаїки можна побачити лише з двору сусіднього будинку (Терещенківська, 17). Цей двір також знаходиться під охороною, але з охоронцем іноді вдається домовитись.

Привести до ладу враження від побаченого можна зовсім поряд – на Бесарабській площі, в ресторані “Бессарабія“.

Кирилівська церква

Кирилівська церква – не те, щоб являла собою таємницю, недоступну очам туристів. Поза тим навіть часті гості столиці часто лшають її поза увагою. Ба більше – багато киян, хоч і чули про церкву, та жодного разу там не були. А побувати таки варто!

Це пам’ятка архітектури ХІІ сторіччя, що жодного разу не руйнувалась за увесь час свого існування. Тут навіть збереглись фрески ХІІ сторіччя. Більше того – ікони для іконостасу Кирилівської церкви писав Михайло Врубель.

Церква знаходиться за адресою вулиця Олени Теліги, 12

Побувати всередині “Батьківщини-матері”

Гуляючи Печерськом, важко пройти повз Музей історії України у Другій світовій війні (вулиця Лаврська, 24), адже однією з візитівок музею (та й Києва взагалі) є монумент “Батьківщина-мати”.

Це кремезна металева жінка з мечем і щитом висотою понад 100 метрів і вагою у майже 500 тон. Художня цінність монументу є питанням дискусійним, але дещо у “Батьківщині-матері” принаджує безумовно. На верхівці щита, що його тримає взірець соцреалізму, на висоті 91 метр влаштовано оглядовий майданчик, оснащений біноклями.

Так, придбавши квиток і вистоявши чергу, ви зможете поглянути на Київ з чималої висоти, а ще -побачити “Батьківщину” зсередини.

До речі тут-таки на Печерську мається чудовий ресторан “Барсук“. Завітайте!

Кладовище баштових кранів

Київ – місто еклектичне. Приміром, на площі Льва Толстого мирно співіснують модерни ХХ та ХХІ сторіччя, а поряд з Софією Київською розташовується скляна будівля готелю Хаятт. То чи варто дивуватись, що біля станції метро “Видубичі”  уважному дослідникові вдасться натрапити на.. вгдайте що?

Кладовище баштових кранів! Це неймовірна індустріальна локація, де, крім вражаючих звалищ будівельної техніки знайдуться водоспади та навіть пляж. Дістатися кладовища нелегко. Відстань від метро – близько 4-х кілометрів. Мапу з маршрутом, однак, можна досить легко відшукати в інтернеті.

Вважайте: кладовище підйомних кранів – охоронюваний об’єкт. За загальним правилом туристів сюди не допускають. Втім, за деякими даними, з охоронцями можна домовитись, зацікавивши їх “рідкою валютою”, або сухо відрізати “на пляж” (кажуть, тоді є шанс потрапити на об’єкт безкоштовно).

Косий капонір

Повернімося з промзони до історичного центру. Хто б міг подумати, що просто над НСК Олімпійський заховалися фортифікації середини ХІХ століття, відомі киянам як “Косий капонір”. Тут свого часу утримували політичних в’язнів, облаштовували приватне помешкання та скалад і, зрештою, організували музей “Київська фортеця”.

Це одна з найбільших у світі збережених кам’яно-земляних фортець. А ще – з мурів відкриваєть чудовий краєвид. До того ж, місце є досить всамітненим (юрбищ туристів тут не побачиш).

Адреса локації – вулиця Госпітальна, 24.

Скульптури на деревах

Втомившись від екскурсій, музеїв та визначних пам’яток культури, чом би просто не прогулятись київськими вулицями? Тим більше, тут теж є на що подивитись. Зокрема, в околицях метро “Золоті ворота” та Майдану Незалежності – то тут, то там зустрічаються прецікаві скульптури.

Так, з засохлих дерев та пеньків просто на узбіччі виконано їжачка в тумані (назва скульптури – “лошадка”), балерину, віслючка з возиком, корову, що летить, бабок, крокодила (він теж літає). Є ще кіт з пластикових виделок і гуртожиток білих ворон. Автором багатьох таких скульптур є Костянтин Скретуцький.

Почніть свою прогулянку біля Золотих Воріт і завершіть де-небудь на Хрещатику. Хоча б в українському стейк-хаузі “Ватра“.

Остання Барикада

Кінотеатр “Ліра”

Що робити, коли ноги гудуть від нескінченних туристичних маршрутів і вже немає сил їсти суперсмачну українську гастрономію? Сходіть у кіно! Ти більше на Львівській площі (вул. Велика Житомирська, 40) є кінотеатр “Ліра”, заснований в 1913 році. Тут лише один невеличкий зал, зате атмосфера дуже затишна, всі свої, так би мовити. В кінотеатрі працює кіноклуб “Ракурс” – один з найстаріших кіноклубів Києва. Тут на вінтажному плівковому проекторі демонструють Фелліні, Ренуара, Довженка, Бунюеля і ще силу силенну невмирущої кінокласики. Поп-корну немає, як і потреби в ньому.

Двір закоханих пеліканів

У дворі будинку №14 по вулиці Великій Васильківській є фонтан, прикрашений двома колонами. На кожній колоні сидить гіпсовий пелікан. Пеліканів називають закоханими тому, що… тому що вони закохані – от і все! Гіпсові скульптури було змонтовано полоненими німецькими солдатами, що відновлювали Київ після війни. Фонтан, нажаль, не працює, але вражатьи погляд продовжує.

Вхід до двору зачиенено. Спробуйте попросити ключі в кіоску “ремонт взуття” тут-таки.

 

Щасливого вам дослыдження!

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://eurogastro.kiev.ua/wp-content/uploads/2017/04/ukraina-kiev-sofiyskaya.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}